Založ si blog

Kvet v tŕní-3. Teplé rukavice

Po dlhej dobe prinášam pokračovanie môjho príbehu. Nechajte sa unášať mojou fantáziou…

 

Áno, vždy som bola z tých vzorných. No odvtedy, čo mi zabili matku som bola telo bez duše. Hľadala som… Svetlo v tmách. Šťastie v nešťastí. Lásku v nenávisti. Život na pokraji smrti.

Všetci ma nechali. I tá hŕstka priateľov. Vedela som, že sa potrebujem postaviť na nohy. Ale ako? A kto mi pomôže vstať? Kto mi podá ruku a zodvihne ma? To boli otázky, na ktoré som odpoveď nenašla. Potrebovala som byť  sama. Sama so sebou som absolvovávala prechádzky po nočnom pustom meste. Často som zablúdila na cintorín. Sadla som si pri jej hrob a ticho plakala.

V ten večer som tam bola tiež. Všade bolo ticho a tma, sem-tam bolo počuť motor okoloidúceho auta a svetlo pouličnej lampy. Mala som plné vačky osmrkaných servítkov, premrznuté dlane, čierne kruhy pod očami. A moje myšlienky? :

,,Mamička, keby si vedela… Keby si vedela, ako mi je, ako ma nikto nemá rád. Ako som tu sama. Tak ma to mrzí. Mrzí ma to ráno. Prepáč mi! Počuješ? Počuješ ma?´´

V myšlienkach ma niekto prerušil:

,,Ahoj, si v poriadku?´´ – Bol to chlapec vyššej postavy s tmavými vlnitými vlasmi. Viac v tej tme nebolo pozorovateľné. ,,Nie je Ti zima?´´ – Spýtal sa, keď videl, že neodpovedám. Pozrela som naňho a vystrela k nemu ruku. ,,Preboha! Veď je celá zmrznutá! Poď, pozývam ťa na čaj.´´

Nepotreboval odpoveď a bolo mu jedno či chcem ísť. Potiahol ma za vystretú ruku a podal mi svoje rukavice.

,,Inak… Volám sa Jakub. Prezradíš mi tvoje meno?´´

,,Martina.´´ -Zamrmlala som si popod nos, no zrejme to počul, pretože sa naň viac nespýtal.

Zaviedol ma do čajovne, kde vládla akási podivná atmosféra. Všade samé malé voňavé sviečky v sklenených pohárikoch, závesy veselých farieb a v pozadí do toho všetkého hrali Beatles. V celej čajovni ani nohy, iba čašníčka popíjajúca kávu a my. A konečne som si Jakuba mohla prehliadnuť v svetle. Smaragdové oči, dlhé mihalnice, malý noštek, okrúhle plné pery.

,,Túto pieseň mám najradšej.´´ -prerušil môj výskum jeho tváre.

,,Yesterday? Ty si na Beatlesovky? Povedala by som, že si skôr typ popovej hudby.´´

,,Podľa čoho to usudzuješ?´´

,,Vieš, že neviem? Ale tvoj postoj, oblečenie, vzhľad… Všetko mi napovedá, že si frajer.´´

,,Myslíš, že keby som jeden z tých, prídem za niekým, koho nepoznám, navyše vyzerá ako niekto napitý alebo nebodaj zdrogovaný?´´

,,Naozaj som tak vyzerala?´´

,,Ten, kto nevie, že tam chodíš pravidelne by si to myslieť mohol. A zapamätaj si, výzor nie je
všetko.´´

Ešte dlho sme sa rozprávali. Nie o tom, prečo som bola na cintoríne. Ani o tom, prečo vyzerám, akoby som vyplakala oceán. Hlavnou témou bola škola. Sama neviem, ako sme sa k nej ostali. Riešili sme budúcnosť, čím chceme byť, čo je naším snom. Nakoniec sme prišli na krutý záver: Snívať je pekné, ale čo z toho, keď sa práve nachádzame v krutej realite v spoločnosti krutých
ľudí ?!

Blížilo sa k polnoci. Čašníčka už si nervózne podupkávala a chcela zavrieť. Postavili sme sa od stola, obliekli, Jakub išiel zaplatiť a odišli sme. Vonku mi ešte podal jeho teplé rukavice. Vraj si ich mám prezatiaľ nechať a nabudúce mu ich vrátim. Šiel ma odprevadiť až k ,,môjmu´´ domu. Dôvodom bolo, že chcel mať istotu, že zasa nepôjdem nezmyselne mrznúť na cintorín, kde to nie je údajne pre dievčatá v mojom veku o takejto hodine bezpečné. Rozlúčili sme sa len obyčajným Ahoj! a zdvihnutím a zamávaním dlaňou do diaľky.

Keďže už bolo veľa hodín, pyžamom som sa nenamáhala, iba som si vyzliekla bundu a zaľahľa som si len tak, v rifloch a svetri. Mysľou mi prebiehali rôzne myšlienky.
Ako Jakub vedel, že na cintorín chodím pravidelne? Prečo sa vôbec pri mne pristavil? Prečo ma pozýval na čaj? Prečo mi chcel pomôcť ale vôbec sa nespýtal, prečo plačem? Odpovede som nehľadala, na to som bola príliš vyčerpaná. Zavrela som oči, a verila v lepší zajtrajšok.

 

Valentínka

16.02.2017

Drahý! Chýbaš mi! Nechcem ťa pustiť preč. Chcem si ťa pritúliť na svoju hruď, hladiť ťa rukou po vlasoch a nežne Ti zašepkať: Ľúbim ťa. Skryť sa pod perinou pred celým svetom. Zabudnúť viac »

Chybaš mi

14.01.2017

Dnes ti chýba V tomto stave Hľadáš jedného V dave V diaľke V míľach Tu Ach Klišé Navždy Láska Vraždy Dnes mi chýbaš Viac ako včera Menej ako zajtra Ranná večera O pol siedmej  viac »

Lev (XIII. )

06.12.2016

Sobáš bol úžasný! Lara si vybrala tie najkrajšie šaty zdobené čipkou a kamienkami, jej hrivu zdobil dlhý hodvábny závoj, dlhé nohy ešte viac predlžovali lodičky na vysokom podpätku, ktoré viac »

Islamský štát, IS, vlajka

Zástupcu veliteľa Islamského štátu odsúdili na trest smrti

19.09.2018 15:13

Najprv utiekol z Iraku do Sýrie a po porážke tzv. IS do Turecka, kde ho zadržali.

ovce, salaš, bača, vidiek, dedina, región, lúka

Oravská Polhora si prevezme ocenenie v rámci Európskej ceny obnovy dediny

19.09.2018 15:10

Medzinárodná porota ocenila občiansku vybavenosť Oravskej Polhory, ako aj jej orientáciu na environmentálne vzdelávanie.

Turecko, turecká vlajka, zástava

Chcete byť Turkom? Stačí na to pol milióna dolárov

19.09.2018 15:03

Turecko významne znížilo svoje požiadavky na výšku kapitálu a investícií do nehnuteľností, ktoré sú podmienkou pre získanie tureckého občianstva.

peter gajdoš

V likvidácii výbušných zariadení má Slovensko svoje nezastupiteľné miesto, tvrdí Gajdoš

19.09.2018 14:59

Minister obrany Peter Gajdoš dnes otvoril 5. ročník výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials.

Soňa Jarábiková

Nezáväzne o ničom a zároveň o všetkom :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 314890x
Priemerná čítanosť článkov: 2233x

Autor blogu