Založ si blog

Kvet v tŕní-3. Teplé rukavice

Po dlhej dobe prinášam pokračovanie môjho príbehu. Nechajte sa unášať mojou fantáziou…

 

Áno, vždy som bola z tých vzorných. No odvtedy, čo mi zabili matku som bola telo bez duše. Hľadala som… Svetlo v tmách. Šťastie v nešťastí. Lásku v nenávisti. Život na pokraji smrti.

Všetci ma nechali. I tá hŕstka priateľov. Vedela som, že sa potrebujem postaviť na nohy. Ale ako? A kto mi pomôže vstať? Kto mi podá ruku a zodvihne ma? To boli otázky, na ktoré som odpoveď nenašla. Potrebovala som byť  sama. Sama so sebou som absolvovávala prechádzky po nočnom pustom meste. Často som zablúdila na cintorín. Sadla som si pri jej hrob a ticho plakala.

V ten večer som tam bola tiež. Všade bolo ticho a tma, sem-tam bolo počuť motor okoloidúceho auta a svetlo pouličnej lampy. Mala som plné vačky osmrkaných servítkov, premrznuté dlane, čierne kruhy pod očami. A moje myšlienky? :

,,Mamička, keby si vedela… Keby si vedela, ako mi je, ako ma nikto nemá rád. Ako som tu sama. Tak ma to mrzí. Mrzí ma to ráno. Prepáč mi! Počuješ? Počuješ ma?´´

V myšlienkach ma niekto prerušil:

,,Ahoj, si v poriadku?´´ – Bol to chlapec vyššej postavy s tmavými vlnitými vlasmi. Viac v tej tme nebolo pozorovateľné. ,,Nie je Ti zima?´´ – Spýtal sa, keď videl, že neodpovedám. Pozrela som naňho a vystrela k nemu ruku. ,,Preboha! Veď je celá zmrznutá! Poď, pozývam ťa na čaj.´´

Nepotreboval odpoveď a bolo mu jedno či chcem ísť. Potiahol ma za vystretú ruku a podal mi svoje rukavice.

,,Inak… Volám sa Jakub. Prezradíš mi tvoje meno?´´

,,Martina.´´ -Zamrmlala som si popod nos, no zrejme to počul, pretože sa naň viac nespýtal.

Zaviedol ma do čajovne, kde vládla akási podivná atmosféra. Všade samé malé voňavé sviečky v sklenených pohárikoch, závesy veselých farieb a v pozadí do toho všetkého hrali Beatles. V celej čajovni ani nohy, iba čašníčka popíjajúca kávu a my. A konečne som si Jakuba mohla prehliadnuť v svetle. Smaragdové oči, dlhé mihalnice, malý noštek, okrúhle plné pery.

,,Túto pieseň mám najradšej.´´ -prerušil môj výskum jeho tváre.

,,Yesterday? Ty si na Beatlesovky? Povedala by som, že si skôr typ popovej hudby.´´

,,Podľa čoho to usudzuješ?´´

,,Vieš, že neviem? Ale tvoj postoj, oblečenie, vzhľad… Všetko mi napovedá, že si frajer.´´

,,Myslíš, že keby som jeden z tých, prídem za niekým, koho nepoznám, navyše vyzerá ako niekto napitý alebo nebodaj zdrogovaný?´´

,,Naozaj som tak vyzerala?´´

,,Ten, kto nevie, že tam chodíš pravidelne by si to myslieť mohol. A zapamätaj si, výzor nie je
všetko.´´

Ešte dlho sme sa rozprávali. Nie o tom, prečo som bola na cintoríne. Ani o tom, prečo vyzerám, akoby som vyplakala oceán. Hlavnou témou bola škola. Sama neviem, ako sme sa k nej ostali. Riešili sme budúcnosť, čím chceme byť, čo je naším snom. Nakoniec sme prišli na krutý záver: Snívať je pekné, ale čo z toho, keď sa práve nachádzame v krutej realite v spoločnosti krutých
ľudí ?!

Blížilo sa k polnoci. Čašníčka už si nervózne podupkávala a chcela zavrieť. Postavili sme sa od stola, obliekli, Jakub išiel zaplatiť a odišli sme. Vonku mi ešte podal jeho teplé rukavice. Vraj si ich mám prezatiaľ nechať a nabudúce mu ich vrátim. Šiel ma odprevadiť až k ,,môjmu´´ domu. Dôvodom bolo, že chcel mať istotu, že zasa nepôjdem nezmyselne mrznúť na cintorín, kde to nie je údajne pre dievčatá v mojom veku o takejto hodine bezpečné. Rozlúčili sme sa len obyčajným Ahoj! a zdvihnutím a zamávaním dlaňou do diaľky.

Keďže už bolo veľa hodín, pyžamom som sa nenamáhala, iba som si vyzliekla bundu a zaľahľa som si len tak, v rifloch a svetri. Mysľou mi prebiehali rôzne myšlienky.
Ako Jakub vedel, že na cintorín chodím pravidelne? Prečo sa vôbec pri mne pristavil? Prečo ma pozýval na čaj? Prečo mi chcel pomôcť ale vôbec sa nespýtal, prečo plačem? Odpovede som nehľadala, na to som bola príliš vyčerpaná. Zavrela som oči, a verila v lepší zajtrajšok.

 

Valentínka

16.02.2017

Drahý! Chýbaš mi! Nechcem ťa pustiť preč. Chcem si ťa pritúliť na svoju hruď, hladiť ťa rukou po vlasoch a nežne Ti zašepkať: Ľúbim ťa. Skryť sa pod perinou pred celým svetom. Zabudnúť viac »

Chybaš mi

14.01.2017

Dnes ti chýba V tomto stave Hľadáš jedného V dave V diaľke V míľach Tu Ach Klišé Navždy Láska Vraždy Dnes mi chýbaš Viac ako včera Menej ako zajtra Ranná večera O pol siedmej  viac »

Lev (XIII. )

06.12.2016

Sobáš bol úžasný! Lara si vybrala tie najkrajšie šaty zdobené čipkou a kamienkami, jej hrivu zdobil dlhý hodvábny závoj, dlhé nohy ešte viac predlžovali lodičky na vysokom podpätku, ktoré viac »

Soros

Osobnosťou roka je podľa Financial Times George Soros

19.12.2018 11:04

Prestížne noviny ho označili za vlajkonosiča liberálnej demokracie, ktorá je v obkľúčení populistov.

Michael Flynn

Sudca odložil odsudzujúci verdikt nad Trumpovým exporadcom Flynnom

19.12.2018 10:51

Bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu Michael Flynn sa vlani priznal, že vyšetrovateľom FBI klamal o svojich kontaktoch s Ruskom.

Okresný súd v Poprade.

V Poprade prebieha ďalší súd, kde figuruje Kiskov človek. Sledujeme online

19.12.2018 10:31

Okresný súd v Poprade sa dnes zaoberá ďalším prípadom, v ktorom figuruje človek blízky prezidentovi Andrejovi Kiskovi Michal Šuliga. V hre je ďalší realitný podvod.

kurily, kurilské ostrovy, japonsko, rusko, lod

Japonsko protestuje proti výstavbe ruských kasární na Kurilských ostrovoch

19.12.2018 10:27

Posilnenie ruskej vojenskej prítomnosti v severnej časti Kuríl bolo japonskom opakovane označené za neprijateľné.

Soňa Jarábiková

Nezáväzne o ničom a zároveň o všetkom :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 322777x
Priemerná čítanosť článkov: 2289x

Autor blogu