Založ si blog

Lev (IX. )

V piatok poobede bolo na čase vybrať si šaty na Ronovu svadbu. A keďže som stále nevedela, koho si Ron berie, vytiahla som z tašky telefón, vytočila ho a poprosila, či nás nemôže aspoň zoznámiť skôr, ako ju uvidím s ním pri oltári.
,,Jasné, Olívia, práve sme u otca, prídeš sem alebo si niekam vybehneme potom?´´
,,Vieš čo, ja si práve vyberám šaty na budúci týždeň, takže teraz nemôžem. Ale keď pôjdete od otca, cinkni mi, niekde sa stretneme a dáme si aspoň kávu.´´
,,Ešte len dnes vyberáš šaty? Dobráááá! A košeľu už družba má?´´
,,Žiadny nie je. Povedzme, že som to nestihla.´´
,,Aha. No dobre, veď my ti už niekoho nájdeme. Volám ti, čau.´´

Po hodine a pol som celá nedočkavá čakala kým sa Ron zo svojou nastávajúcou dostavia do Caffečka. Po chvíli som začula Ronov hlas.
,,Pozri, tam sedí.´´ a tak som sa otočila, aby som si tú jeho fešandu celú poriadne prezrela. Nohy, tie mala teda až na zemi, skoro tak aj vlasy. Krásne, rovné, chvíľu som váhala či pravé. Modré oči jej svietili už z diaľky a jej jemný úsmev by očaril aj mňa.
,,Ahoj, ja som Líška, Ronova sestra.´´
,,Tá strelená.´´ Doplnil ma s chichotom Rono.
,,Ahoj, som Lara. Teší ma.´´ – povedala naťahujúc ruku za mojou. Jemne a ladne, ako naozajstná lejdy ale s tak pevným stiskom, ako keby doma po večeroch rúbala drevo. No Rona držala s láskou. Tak, ako (by) som ja držala niekoho, koho viac nechcem pustiť.
Celý čas bola veľmi milá, príjemne vystupujúca, nehrajúca sa na nič. Chvíľami som si myslela, že si ani neuvdeomuje, aká je krásna. A k Ronovi sa dokonale hodila. Bolo vidieť, že už ho má prečítaného, že vie, čo má rád, čo v danej chvíli potrebuje, poznala jeho myšlienkové pochody a chute, uvedomovala si jeho chyby, ktoré vlastne milovala. Boli úplne zohraní a mne nezostávalo nič iné, iba sa tíško prizerať šťastiu môjho brata a tešiť sa s ním. Čas sa tak natiahol, že sme nestihli prebrať ani to, kto mi pôjde robiť družbu na svadbu, takže vlastne pôjdem sama. Nevadí. Niekedy je samota lepšia ako hlúpa spoločnosť. Koniec koncov mi to tak vyhovovalo. Predstava, že si budem na svadbe robiť čo chcem, nemusím sa nikomu vnucovať ani venovať a môžem si ju naplno užívať s bratom a Larou, bola pre mňa viac ako úžasná. A mne to stačilo.
V posledných minútach sme prebrali v rýchlosti otcovu sobotnú oslavu a po chvíli už som sedela v mhd-čke. Smer domov.

 

 

Na druhý deň, už od skorého rána ma čakalo varenie, pečenie, pripravovanie celej oslavy. Čas plynul a ja som nestíhala. Olívia sa zastavila na kávu, no musela ju vypiť sama a popritom ešte po mne stihla aj utierať riad. Keď prišiel otec, Olívia sa radšej upratala domov. Áno, rozumiem, s otcom sme ako časovaná bomba a nechcela byť pri tom, ak by sme náhodou vybuchli, hoci som to nemala príliš v pláne, nechcela som mu pokaziť narodeniny. Nehovorím, že on mi ich už párkrát nepokazil, ale kto do Teba kameňom, ty doňho buď balvanom alebo sa na to vykašli úplne. A tak som na to kašlala. Len Rono ma zasa vytáčal. Všetci otcovi hostia už boli prítomní, len ,samozrejme, naša hviezdička, Rono, nikde. Nervózna som pobehovala medzi kuchyňou a obývačkou, núkala hostí aspoň domácou pálenkou, poklepkávala si po stole a rozmýšľala, kde zasa trčí.
,,Líška, srdiečko, zvoní ti mobil.´´ zakričal na mňa otec z obývačky. Dobehla som a zdvihla utajené číslo.
,,Haló? Halóó? To už ľudia naozaj nevedia čo majú od nudy robiť?´´zdvihla som telefón s hluchou odozvou.
,,Halóó, Líška? Už ma počuješ?´´
,,Preboha, Rono, kde si? Veď nepočujem ani slovo.´´
,,Neviem, trčím v nejakej trápnej zápche, budem meškať.´´
,,Už teraz meškáš! Kruci! Keď vieš, že sa to môže stať, prečo jednoducho nevyrazíš o pol hodinu skôr? Trochu zodpovednosti by ti už nezaškodilo.´´
,,Kľud, sestrička, tak začnite bezo mňa, musím už končiť, začína sa to hýbať.´´ a zrušil ma.
Skoro ma porazilo. Mesiac pripravujeme oslavu a on jednoducho mešká. Len tak. Vlastnému otcovi. S tortou v kufri a šampanským v chladiacom boxe. Lebo Hubi nestačil, ten je príliš lacný a Rono, ako úžasne zarábajúci syn a kuchár v jednom nemôže dovoliť, aby jeho otec na svoje šesťdesiate narodeniny pil patoky, ktoré nám, obyčajným Slovákom bohato stačia. Radšej mohol prísť o pár hodín skôr a pomôcť mi s varením. A keďže už bolo 10 minút po dvanástej, všetci boli hladní a z hladu už aj nervózni, začala som nosiť jedlo na stôl. Po krásne voňavých lososových jednohubkách sa len zaprášilo a tak som priniesla na stôl polievku ako predjedlo, aby sme aspoň trocha zahnali hlad a keď príde Rono, prednesie slávnostný prípitok. Ten prišiel práve včas, keď som na stôl začala servírovať hlavné jedlo a ako neuveriteľný znalec etiky všetkých zastavil popri jedení polievky, vytiahol z ruksaku A sampu´e a začal svoj vopred nepripravený príhovor. Možno keby v miestnosti nie sú otcovi kolegovia, naši susedia a kamaráti, tak sa aj zasmejem na Ronových narážkach na otcovu výchovu a podobných provokáciach a hoci mal pravdu vo všetkom, prišlo mi to nemiestne. Rono dohovoril, otec mu skoro jednu otcovskú z lásky vrazil a mohli sme opäť jesť.
Po jedle som poodnášala taniere do svojej kuchyne 4×4 metre a išla som rozkrájať zákusky.
,,Aleee, sestrička, čo si dnes taká zvädnutá?´´ – prišiel ma povzbudiť Rono a opýtal sa ma to s takou dobrou náladou, že som v jednej chvíli zatúžila, aby ma ňou nakazil.
,,Rono, ty si tupec. ´´
,,To už vieme, radšej mi povedz niečo nové. Frajera už máš? Nie že zomrieš sama.´´ – opäť zaperlil.
,,Rono! Ty si neskutočný tupec! ´´
,,No čo, chcel som len pokecať ale začínam sa báť tej panvice, čo umývaš.´´
,,Keby ťa chcem zabiť, ver mi, nepotrebujem toľko svedkov.´´
,,No dobre, tak vážne, čo máš nové?´´
,,Ako vidíš, nič. Ty sa pochváľ.´´
,,Auto, ženskú, posteľ …´´začal sa vychvaľovať s pohľadom – že, akože, no, záviď mi.
,,No dobre, radšej mi nehovor nič. Poď, vezmeme zákusky, nech čím skôr vypadnú a potom si spravíme súkromnú párty.´´
,,A čo si pripravila na súkromnú párty? Dúfam, že aj pre nás si niečo upiekla.´´ – pozrel na mňa uškŕňajúc a keď som mu prikývla, uškrnul sa ešte viac.
Zákusky som položila na stôl, otec rozkrájal tortu, chlapi niečo popili, susedia už odišli, Rono vyjedal celý stôl a otca vytiahli jeho kolegovia von, že nemôže piť v tento deň len doma. Tak som vytiahla z rúry moje špeciálne mafinky, naukladala ich na tanier a položila pred Rona. Neváhal, schytil jednu do ruky a že nazdravie. Po chvíli sa jeho pravý aj ľavý kútik úst pozdvihol a to tak, že už to naozaj viac nešlo a ja som sa dala do rehotu z jeho ksichtíku. Rono vždy vedel, čo na mňa zaberá, keď už nenávidím celý svet. Bol to predsa môj veľký brat a ja som vždy vedela, že nikto nemá lepšieho brata ako ja.
,,Budem sa ženiť.´´ – vypadlo z neho po dlhšej chvíli ticha popri tom ako sme zaspávali.
,,No a? Veď to už viem.´´
,,Okrem toho, že mi pôjdeš za svedka, potrebujem radu. Myslíš, že robím dobre?´´ spýtal sa ma, zrazu vážne.
,,Čo?´´ skoro mi oči vypadli a asi som aj chvíľu cítila, ako mi vypadávajú.
,,Ale nie, srandujem. Konečne spravím niečo zmysluplné v mojom živote. Doteraz som robil veci len pre seba. Teraz ich mám konečne pre koho robiť a naozaj ma to napĺňa viac ako stále len uspokojovať svoje potreby a túžby, ktoré vlastne aj tak nikam nevedú, chápeš.´´ uviedol veci na správnu mieru a začal sa opäť náramne zabávať na tom, ako mi zamrzol úsmev. ,,Som rád, že tam budeš stáť za mnou.´´zamrmlal už asi spiaci. V tej chvíli mi ani nevadilo, že zaspávame o pol siedmej večer. Mojou poslednou myšlienkou, samozrejme, samopochopiteľne, neprekvapujúco a očakávane, bol Kingo. V obleku. A bola som rada, že som zaspala, lebo keby som bola ešte chvíľu hore a našla telefón, na druhý deň by som to asi ľutovala.

Valentínka

16.02.2017

Drahý! Chýbaš mi! Nechcem ťa pustiť preč. Chcem si ťa pritúliť na svoju hruď, hladiť ťa rukou po vlasoch a nežne Ti zašepkať: Ľúbim ťa. Skryť sa pod perinou pred celým svetom. Zabudnúť viac »

Chybaš mi

14.01.2017

Dnes ti chýba V tomto stave Hľadáš jedného V dave V diaľke V míľach Tu Ach Klišé Navždy Láska Vraždy Dnes mi chýbaš Viac ako včera Menej ako zajtra Ranná večera O pol siedmej  viac »

Lev (XIII. )

06.12.2016

Sobáš bol úžasný! Lara si vybrala tie najkrajšie šaty zdobené čipkou a kamienkami, jej hrivu zdobil dlhý hodvábny závoj, dlhé nohy ešte viac predlžovali lodičky na vysokom podpätku, ktoré viac »

Islamský štát, IS, vlajka

Zástupcu veliteľa Islamského štátu odsúdili na trest smrti

19.09.2018 15:13

Najprv utiekol z Iraku do Sýrie a po porážke tzv. IS do Turecka, kde ho zadržali.

ovce, salaš, bača, vidiek, dedina, región, lúka

Oravská Polhora si prevezme ocenenie v rámci Európskej ceny obnovy dediny

19.09.2018 15:10

Medzinárodná porota ocenila občiansku vybavenosť Oravskej Polhory, ako aj jej orientáciu na environmentálne vzdelávanie.

Turecko, turecká vlajka, zástava

Chcete byť Turkom? Stačí na to pol milióna dolárov

19.09.2018 15:03

Turecko významne znížilo svoje požiadavky na výšku kapitálu a investícií do nehnuteľností, ktoré sú podmienkou pre získanie tureckého občianstva.

peter gajdoš

V likvidácii výbušných zariadení má Slovensko svoje nezastupiteľné miesto, tvrdí Gajdoš

19.09.2018 14:59

Minister obrany Peter Gajdoš dnes otvoril 5. ročník výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials.

Soňa Jarábiková

Nezáväzne o ničom a zároveň o všetkom :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 314893x
Priemerná čítanosť článkov: 2233x

Autor blogu